Jak dobrać felgi do używanego SUVa?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na drogach w Polsce i na całym świecie dominują SUV-y. I choć ulegają one ciągłym ewolucjom, to sympatyków tych samochodów nie brakuje. Świadczy o tym przede wszystkim stabilny wzrost popytu na tego typu auta. SUV potrzebuje odpowiednich felg tak samo jak ryba wody. Bardzo łatwo jest zepsuć jego majestatyczność złą stylistyką czy wymiarem. W tym artykule rozwiąże wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Dominator

SUVy to obecnie najpopularniejsze typy samochodów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Całkiem niedawno ukazały się statystyki, które potwierdziły ich dominację na rynku motoryzacyjnym. Pomimo tego, że obecne SUV-y nie mają zbyt dużo wspólnego ze swoim pierwowzorem – przestronnym nadwoziem kombi wyposażonym w wysokie zawieszenie, to miłośników tych samochodów w żadnym stopniu nie brakuje. 

Dzięki swojej majestatyczności i ogromnym rozmiarom SUV-y stały się swoistym symbolem i wyznacznikiem statusu społecznego. Niezależnie od tego, czy był to celowy zabieg marketingowy, czy też nie – trzeba przyznać, że inaczej odbieramy właściciela małego coupe od posiadacza wielkiego SUV-a. 

Zwłaszcza na rynku wtórnym dominują tego typu samochody. Można przekonać się o tym, wybierając się do najbliższego średniej wielkości komisu. Znajdziesz tam wielu gigantów w świecie motoryzacyjnym. A więc wypatrzyłeś i upolowałeś swój nowy nabytek, co teraz? Bardzo rzadko zdarza się, aby felgi w używanym samochodzie były w dobrym stanie. Zwykle znajdziecie poszarzałe i popękane alufelgi, które proszą o szybką śmierć. 

Felga feldze nierówna

Przed przystąpieniem do sedna sprawy, trzeba zaznajomić się z charakterystykami, które zadecydują o tym, czy dana felga spełnia wszystkie potrzebne wymagania.

Średnica obręczy kół pozytywnie wpływa na wygląd samochodu, a nie od dziś wiadomo, że klienci kupują oczami. Coraz to większe nadkola samochodów sprawiają, że musimy je wypełnić czymś przyjemnym dla oka. Inną ważną kwestią na temat SUV-ów są coraz to większe hamulce, które wymagają kół o odpowiednich średnicach, aby sprostać wymogom konstrukcyjnym. 

Kolejną istotną sprawą jest to, gdzie planujecie poruszać się swoją miejską terenówką. Jeśli chcecie wybrać się na bezdroża, to warto zainwestować w felgi o mniejszej średnicy, dzięki temu będziecie mieli więcej miejsca na stosowne ogumienie, które lepiej pracuje w każdych warunkach terenowych. W tym przypadku nie ograniczycie swoich możliwości, jednak wartość estetyczna samochodu może ucierpieć.

Duże felgi dodają przede wszystkim elegancji Twojemu nabytkowi. Jednakże przestają już tak cieszyć w chwili uszkodzenia. Zwłaszcza że im większa średnica felgi i niższy profil opony, tym łatwiej ją uszkodzić. W tym przypadku zwykły wjazd na krawężnik może okazać się wyzwaniem. Można temu zapobiec, stosując odpowiednio wysokie ciśnienie w oponie, jednak przełoży się to na spadek komfortu i nierównomierne zużycie ogumienia. 

Duże felgi to również szybsze zużycie zawieszenia, a przynajmniej w przypadku zawieszenia sprężynowego. Opona to pierwszy element amortyzujący nierówności. A więc, jeśli opony stracą tę właściwość, to dodatkowa robota przypada gumowym elementom zawieszenia. 

Różnica cenowa 

Zmiana o cal lub dwa nie stanowi dużego problemu, jednak w przypadku większych i niestandardowych wielkości może okazać się, że czekają nas spore wydatki przy pierwszej wymianie opon na feldze. 

Dlatego tak ważna jest rozwaga i rozsądek w kwestii wielkości felgi. Przesadna nonszalancja może odbić się na Twoim portfelu. Najlepiej będzie, jeśli sprawdzisz, jakie felgi cieszą się największą popularnością wśród właścicieli Twojego modelu. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo pieniędzy przez fakt, że właśnie tych kół będzie najwięcej, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. 

Słowem podsumowania

Przede wszystkim warto kierować się rozsądkiem podczas doboru felg do SUV-a i rozważyć wszystkie za i przeciw. Po pierwsze, zdecyduj się, po jakiej nawierzchni pragniesz jeździć swoim samochodem – jeśli poza miejską dżunglą interesują Cię również bezdroża, najlepiej będzie, jeśli zainwestujesz w felgi o mniejszej średnicy; felgi o zbyt dużej średnicy są narażone na potencjalne uszkodzenia i szybsze zużycie opon. Po drugie, weź pod uwagę najpopularniejsze rozmiary przeznaczone dla Twojego auta. Dzięki temu wydasz mniej nie tylko na same felgi, ale również opony dla nich przeznaczone. I w końcu, rozważ wartości estetyczne – w końcu nic nie stoi na przeszkodzie posiadania więcej niż jednego kompletu kół. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak profesjonalna regulacja kół wpływa na bezpieczeństwo i wydajność Twojego samochodu?
Jak profesjonalna regulacja kół wpływa na bezpieczeństwo i wydajność Twojego samochodu?
Przekonaj się jak precyzyjna regulacja kół wpływa na poprawę wydajności twojego samochodu i zapewnia bezpieczeństwo. Wnikaj w tajniki mechaniki, by lepiej zrozumieć swój pojazd.
Jak automatyzacja procesów produkcyjnych przekształca współczesne fabryki: przegląd dostępnych technologii
Jak automatyzacja procesów produkcyjnych przekształca współczesne fabryki: przegląd dostępnych technologii
Zrozum jak automatyzacja procesów produkcyjnych wpływa na nowoczesne fabryki i odkryj różnorodność dostępnych technologii. Poznaj kluczowe narzędzia, które przekształcają globalny przemysł.
Jak wybrać idealną piłę diamentową do cięcia różnych rodzajów kamienia?
Jak wybrać idealną piłę diamentową do cięcia różnych rodzajów kamienia?
Odkryj ekspertów porady na temat wyboru idealnej piły diamentowej do cięcia różnych rodzajów kamienia. Poznaj cechy, techniki i sugerowane modele dla optymalnych rezultatów.
Ostatnie wpisy