Jak dobrać felgi do używanego SUVa?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na drogach w Polsce i na całym świecie dominują SUV-y. I choć ulegają one ciągłym ewolucjom, to sympatyków tych samochodów nie brakuje. Świadczy o tym przede wszystkim stabilny wzrost popytu na tego typu auta. SUV potrzebuje odpowiednich felg tak samo jak ryba wody. Bardzo łatwo jest zepsuć jego majestatyczność złą stylistyką czy wymiarem. W tym artykule rozwiąże wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Dominator

SUVy to obecnie najpopularniejsze typy samochodów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Całkiem niedawno ukazały się statystyki, które potwierdziły ich dominację na rynku motoryzacyjnym. Pomimo tego, że obecne SUV-y nie mają zbyt dużo wspólnego ze swoim pierwowzorem – przestronnym nadwoziem kombi wyposażonym w wysokie zawieszenie, to miłośników tych samochodów w żadnym stopniu nie brakuje. 

Dzięki swojej majestatyczności i ogromnym rozmiarom SUV-y stały się swoistym symbolem i wyznacznikiem statusu społecznego. Niezależnie od tego, czy był to celowy zabieg marketingowy, czy też nie – trzeba przyznać, że inaczej odbieramy właściciela małego coupe od posiadacza wielkiego SUV-a. 

Zwłaszcza na rynku wtórnym dominują tego typu samochody. Można przekonać się o tym, wybierając się do najbliższego średniej wielkości komisu. Znajdziesz tam wielu gigantów w świecie motoryzacyjnym. A więc wypatrzyłeś i upolowałeś swój nowy nabytek, co teraz? Bardzo rzadko zdarza się, aby felgi w używanym samochodzie były w dobrym stanie. Zwykle znajdziecie poszarzałe i popękane alufelgi, które proszą o szybką śmierć. 

Felga feldze nierówna

Przed przystąpieniem do sedna sprawy, trzeba zaznajomić się z charakterystykami, które zadecydują o tym, czy dana felga spełnia wszystkie potrzebne wymagania.

Średnica obręczy kół pozytywnie wpływa na wygląd samochodu, a nie od dziś wiadomo, że klienci kupują oczami. Coraz to większe nadkola samochodów sprawiają, że musimy je wypełnić czymś przyjemnym dla oka. Inną ważną kwestią na temat SUV-ów są coraz to większe hamulce, które wymagają kół o odpowiednich średnicach, aby sprostać wymogom konstrukcyjnym. 

Kolejną istotną sprawą jest to, gdzie planujecie poruszać się swoją miejską terenówką. Jeśli chcecie wybrać się na bezdroża, to warto zainwestować w felgi o mniejszej średnicy, dzięki temu będziecie mieli więcej miejsca na stosowne ogumienie, które lepiej pracuje w każdych warunkach terenowych. W tym przypadku nie ograniczycie swoich możliwości, jednak wartość estetyczna samochodu może ucierpieć.

Duże felgi dodają przede wszystkim elegancji Twojemu nabytkowi. Jednakże przestają już tak cieszyć w chwili uszkodzenia. Zwłaszcza że im większa średnica felgi i niższy profil opony, tym łatwiej ją uszkodzić. W tym przypadku zwykły wjazd na krawężnik może okazać się wyzwaniem. Można temu zapobiec, stosując odpowiednio wysokie ciśnienie w oponie, jednak przełoży się to na spadek komfortu i nierównomierne zużycie ogumienia. 

Duże felgi to również szybsze zużycie zawieszenia, a przynajmniej w przypadku zawieszenia sprężynowego. Opona to pierwszy element amortyzujący nierówności. A więc, jeśli opony stracą tę właściwość, to dodatkowa robota przypada gumowym elementom zawieszenia. 

Różnica cenowa 

Zmiana o cal lub dwa nie stanowi dużego problemu, jednak w przypadku większych i niestandardowych wielkości może okazać się, że czekają nas spore wydatki przy pierwszej wymianie opon na feldze. 

Dlatego tak ważna jest rozwaga i rozsądek w kwestii wielkości felgi. Przesadna nonszalancja może odbić się na Twoim portfelu. Najlepiej będzie, jeśli sprawdzisz, jakie felgi cieszą się największą popularnością wśród właścicieli Twojego modelu. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo pieniędzy przez fakt, że właśnie tych kół będzie najwięcej, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. 

Słowem podsumowania

Przede wszystkim warto kierować się rozsądkiem podczas doboru felg do SUV-a i rozważyć wszystkie za i przeciw. Po pierwsze, zdecyduj się, po jakiej nawierzchni pragniesz jeździć swoim samochodem – jeśli poza miejską dżunglą interesują Cię również bezdroża, najlepiej będzie, jeśli zainwestujesz w felgi o mniejszej średnicy; felgi o zbyt dużej średnicy są narażone na potencjalne uszkodzenia i szybsze zużycie opon. Po drugie, weź pod uwagę najpopularniejsze rozmiary przeznaczone dla Twojego auta. Dzięki temu wydasz mniej nie tylko na same felgi, ale również opony dla nich przeznaczone. I w końcu, rozważ wartości estetyczne – w końcu nic nie stoi na przeszkodzie posiadania więcej niż jednego kompletu kół. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybór częsci zamiennych do aut ciężarowych – najważniejsze aspekty
Wybór częsci zamiennych do aut ciężarowych – najważniejsze aspekty
Przeczytaj nasz przewodnik na temat kluczowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze części zamiennych do aut ciężarowych, aby zapewnić ich trwałość i skuteczność.
Samodzielna naprawa aut i maszyn – czy to opłacalne?
Samodzielna naprawa aut i maszyn – czy to opłacalne?
Z tego tekstu dowiesz się między innymi, co jest wymagane do naprawy sprzętu na własną rękę. Doradzamy również, jak zrobić […]
Jak wybrać optymalną piłę diamentową do cięcia granitu: poradnik dla początkujących
Jak wybrać optymalną piłę diamentową do cięcia granitu: poradnik dla początkujących
Zapraszamy do poradnika, który pomoże Ci podjąć właściwą decyzję podczas wyboru piły diamentowej do cięcia granitu. Dowiedz się, jakie czynniki są kluczowe podczas wyboru narzędzi.
Ostatnie wpisy