Folia czy malowanie pojazdu? Jakie rozwiązanie jest lepsze?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcąc zmienić wygląd swojego samochodu, często zastanawiamy się, jakie rozwiązanie zastosować. Czy lepiej okleić go za pomocą specjalnej folii, a może polakierować? Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Oklejanie folią

Oklejanie karoserii za pomocą specjalnej folii to coraz częściej stosowane rozwiązanie. W zależności od rodzaju zastosowanej folii może ona przetrwać na naszym pojeździe od 3 do nawet 10 lat. To rozwiązanie polecane jest głównie dla osób, którym znudził się kolor własnego pojazdu, ale niewykluczone, że w przyszłości będą chciały jeszcze do niego wrócić. Ściągnięcie okleiny to dużo łatwiejsze rozwiązanie niż ponowne lakierowanie samochodu. Folie, jakie możemy zastosować to zarówno te służące do zmiany koloru, jak i bezbarwne, chroniące lakier przed uszkodzeniami. Niektóre z nich są matowe, inne nadadzą pojazdowi perłowego blasku, a jeszcze inne sprawią, że będzie mienił się w zależności od kąta padania światła. Folia świetnie chroni pojazd przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą być widoczne na karoserii. 

Przed przystąpieniem do oklejania niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie. Dokładne umycie, a przede wszystkim odtłuszczenie i wypolerowanie, to podstawowe zabiegi przed rozpoczęciem prac. Gdybyśmy pominęli te czynności, folia mogłaby bardzo szybko się odkleić, a uzyskanie oczekiwanego efektu byłoby niemożliwe. Warto wiedzieć, że przed przyklejeniem folii często demontuje się poszczególne części auta. Folia, która jest naklejana na każdą z tych części, występuje w jednym kawałku, jest jedynie przycinana do odpowiedniego kształtu. Spowodowane jest to chęcią uniknięcia widocznych połączeń kilku kawałków folii na jednym elemencie karoserii. Koszt oklejenia samochodu zależy od wielu czynników, przede wszystkim od wielkości pojazdu i rodzaju zastosowanej folii. Waha się on zwykle w przedziale od 3 do 6 tysięcy złotych. 

Malowanie

Aby przystąpić do malowania karoserii pojazdu, należy wcześniej odpowiednio go przygotować. Przede wszystkim trzeba samochód dokładnie umyć i pozbyć się wszelkich zabrudzeń, kurzu i pyłu, a także – jeśli występuje – korozji. Ważną czynnością jest również wygładzenie wgnieceń czy zaszpachlowanie uszkodzeń mechanicznych. Przed przystąpieniem do nałożenia właściwej warstwy lakieru należy także odtłuścić karoserię. Po tych czynnościach za pomocą specjalnego pistoletu oraz kompresora nakładamy kolejne warstwy lakieru. Jako ostatnią powłokę często stosuje się lakier bezbarwny, który dodatkowo zabezpiecza nasz pojazd. Jeśli zdecydujemy się na lakierowanie, musimy liczyć się z tym, że jest to droższe, ale też trwalsze rozwiązanie. 

Dobrze położony lakier może utrzymać się na naszym pojeździe nawet kilkanaście lat! Lakierowanie pojazdu jest w stanie często przetrwać o wiele dłużej na naszym samochodzie niż folia służąca do oklejania. Sprawia to jednak, że zwykle proces ten jest droższy. Podobnie jak w przypadku oklejania zależy on od wielu czynników, takich jak wielkość pojazdu czy też rodzaj zastosowanej mieszaniny lakierów. Jeśli chodzi o koszty, musimy przygotować się na wydatek rzędu od 5 do nawet 15 tysięcy złotych. Kiedy zatem najlepiej wybrać ten sposób zmiany koloru pojazdu? Przede wszystkim wtedy, kiedy chcemy zmienić kolor na taki, który będzie towarzyszył nam przez lata i jeżeli jesteśmy zdecydowani jeździć naszym pojazdem jeszcze przez długi czas. Możemy też wybrać tę opcję, jeśli chcemy nasz samochód sprzedać, ale wcześniej chcemy podnieść jego wartość i zadbać o odpowiedni stan karoserii.

Podsumowanie

Bez względu na to, jaki rodzaj zmiany koloru samochodu wybierzemy, musimy pamiętać, aby nasz pojazd zostawić pod opieką specjalisty. Dobrze jest wcześniej poznać opinie o warsztacie, gdzie zamierzamy oddać nasze auto. Najlepiej jeśli jest to renomowany zakład, który ma już na swoim koncie co najmniej kilkudziesięciu zadowolonych klientów. Musimy również liczyć się z tym, że w trakcie zmian, jakie będzie przechodził nasz pojazd, nie będziemy mogli z niego korzystać. Czas, jaki jest potrzebny na oklejenie samochodu to zwykle 3-4 dni, a czas lakierowania może trwać nawet do dwóch tygodni.

(fot. Laker/pexels)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zarządzanie transportem frachtowym może usprawnić Twoją działalność?
Jak zarządzanie transportem frachtowym może usprawnić Twoją działalność?
Dowiedz się, jak nowoczesne strategie zarządzania transportem frachtowym mogą usprawnić operacyjność Twojego biznesu, zmniejszyć koszty i poprawić satysfakcję klienta.
Podróżowanie komfortowym minivanem – klucz do bezpiecznej i przyjemnej podróży
Podróżowanie komfortowym minivanem – klucz do bezpiecznej i przyjemnej podróży
Poznaj zalety podróżowania komfortowym minivanem! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak dzięki niemu Twoja podróż może stać się bezpieczna i przyjemna.
Zalety i zastosowanie oleju silnikowego Top Tec 4200 5W-30 w codziennej eksploatacji pojazdu
Zalety i zastosowanie oleju silnikowego Top Tec 4200 5W-30 w codziennej eksploatacji pojazdu
Odkryj korzyści i zastosowania dla Twojego samochodu dzięki olejowi silnikowemu Top Tec 4200 5W-30. Dowiedz się, jak może on zwiększyć wydajność i trwałość Twojego pojazdu.
Ostatnie wpisy