Czym jest włoski tuning?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Włochy to kolebka samochodów, które imponują osiągami i wielkością silnika. Lamborghini czy Ferrari to marzenie kierowców na całym świecie i wielu stara się upodobnić swoje auta do tych wzorów, co określa się mianem włoskiego tuningu. Jak wpływa on na kondycję silnika?

Jak opisać zjawisko włoskiego tuningu? To dążenie do osiągnięcia jak najlepszych rezultatów poprzez modyfikacje oryginalnego silnika, z – jak twierdzą fani takiego nurtu – zachowaniem ochrony jednostki napędowej i… mniejszego zużycia paliwa. Brzmi idealnie, prawda?

Wśród fanów takich modyfikacji panuje bowiem przeświadczenie, że silniki poddawane dużym obciążeniom działają dłużej i lepiej od wycackanych jednostek, które nie widziały tzw. odcinki.

Włoski tuning to dobra droga!

I – co ciekawe – mają racje! Pseudoekologiczne podejście wygrywa niekiedy z rzeczowymi argumentami czy faktami. A te są bezlitosne – nieumiejętny ekodriving, czyli jazda na bardzo niskich obrotach, bez umiejętnej redukcji i regularnego podwyższenia obrotów destrukcyjnie wpływają zarówno na zużycie paliwa, jak i sam silnik.

Jeżeli jeździsz flegmatycznie, bez wchodzenia na wyższe obroty, auto zaczyna palić więcej (potrzebuje większych ilości benzyny, żeby jakkolwiek pracować), a do tego szybciej zużywają się tłoki i cylindry. Taka jazda może skończyć się nawet zatarciem jednostki.

Pozytywną zasadą włoskiego tuningu (zgodną z rzeczywistym ekodrivingiem) jest cykliczna jazda na wyższych obrotach – powyżej 4000. W ten sposób silnik budzi się do życia, a to pozwala na pełne wykorzystanie jego możliwości.

A co z poprawą osiągów?

Fani włoskiego tuningu często zmieniają również parametry oryginalnej jednostki. Wskazują tu potrzebę wchodzenia na wyższe wartości i zwiększenia momentu obrotowego. Ma to sens, jeżeli ingerencja w jednostkę napędową nie będzie wpływała na wytrzymałość bloku. Poszczególne elementy możesz zmienić na mocniejsze (tłoki, turbinę, głowicę), jednak pamiętaj, że główna część powinna być zabezpieczona i zdolna do wytrzymania wygenerowanej na nowo mocy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dbać o wózki widłowe – klucz do długotrwałej eksploatacji
Jak prawidłowo dbać o wózki widłowe – klucz do długotrwałej eksploatacji
Poznaj tajniki prawidłowego konserwowania wózków widłowych, aby zagwarantować ich długotrwałą eksploatację. Zapewnij bezpieczeństwo pracy dzięki naszym praktycznym wskazówkom.
Czy samodzielna wymiana oleju w silniku jest trudna?
Czy samodzielna wymiana oleju w silniku jest trudna?
Dowiedz się, jak samemu wymienić olej silnikowy w swoim samochodzie. Sprawdź, czy jest to trudne zadanie, co będzie Ci potrzebne i jakie kroki musisz podjąć.
Jak zapewnić bezpieczeństwo i porządek na parkingu dzięki inteligentnym rozwiązaniom?
Jak zapewnić bezpieczeństwo i porządek na parkingu dzięki inteligentnym rozwiązaniom?
Odkryj inteligentne rozwiązania w zakresie zabezpieczenia i utrzymania porządku na parkingach, zwiększając efektywność operacji poprzez technologie monitoringu i automatyzację.
Ostatnie wpisy