Podniesienie mocy silnika bez chiptuningu – poznaj sposoby

Podniesienie mocy silnika bez chiptuningu – poznaj sposoby
DIY
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kierowcy od zawsze poszukują różnych sposobów na poprawę osiągów swoich samochodów. Często wybierają chiptuning, lecz nie jest to jedyny sposób na podniesienie mocy silnika.

Chiptuning w praktyce

Jedną z możliwości tuningu samochodu jest chiptuning, czyli tuning elektroniczny sterownika silnikowego. Jego zadaniem jest poprawa ogólnych parametrów silnika przez zmianę oprogramowania dedykowanego temu urządzeniu. Możliwe jest tu zastosowanie gotowych programów lub postawienie na nieco droższy wariant optymalizacji pracy silnika na podstawie szczegółowych pomiarów.

Skąd bierze się spore zainteresowanie chiptuningiem? Wykorzystuje się tutaj fakt, że silniki są projektowane z dużym zapasem, co daje spore pole do manewru. W komorach spalania przy ustawieniach fabrycznych pojawia się nadwyżka powietrza, dzięki której można spalić jeszcze dodatkowe paliwo. Chiptuning nie wymaga ingerencji w sterownik samochodu – moduł jest podpięty do pojazdu za pomocą fabrycznych wtyczek. Z tego powodu zarówno montaż, jak i demontaż jest szybki i bezproblemowy.

Czy chiptuning zawsze jest dobrym wyborem?

Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie samochody będą podatne na taką metodę poprawy osiągów. Zazwyczaj nie możemy skorzystać z chiptuningu w przypadku pojazdów z lat 80. i 90., które są pozbawione zaawansowanej elektroniki. Jeżeli jednak możemy postawić na taką modyfikację, może ona okazać się idealnym sposobem na dostosowanie możliwości silnika do naszych indywidualnych potrzeb. Nie jest to jednak metoda pozbawiona wad. Należy mieć na uwadze, że ingerujemy w elektronikę auta. Odzyskanie seryjnego programu wiąże się z koniecznością wizyty w zakładzie dedykowanym  modyfikacjom elektroniki.

Może także okazać się, że chiptuning nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. W takiej sytuacji możemy poszukać innych rozwiązań – przedstawiamy najciekawsze propozycje.

Podtlenek azotu w instalacji wtrysku

To rozwiązanie, które może z powodzeniem zastąpić chiptuning. Inwestycja w instalację wtrysku podtlenku azotu to koszt około dwóch tysięcy złotych. Gaz ten potrafi z łatwością dodać każdemu silnikowi nawet kilkadziesiąt dodatkowych koni mechanicznych. Dzisiejsze instalacje działają do wyczerpania zapasu gazu – konieczne jest tutaj stosowanie butli umieszczanej w bagażniku. Decydując się na podtlenek azotu, możemy zwiększyć moc silnika nawet o 50%!

Tuning mechaniczny o sporym zakresie

W tym przypadku mamy możemy mówić o sporym zróżnicowaniu zakresu tuningu, a także znacznej rozpiętości cenowej. Przede wszystkim jest to jedna z najdroższych form poprawy osiągów – mówimy tu o kwotach rzędu kilku tysięcy złotych.

Możemy wykorzystać sportowe filtry powietrza z mniejszymi oporami, ale często też z niską jakością filtrowania. Ich użycie może wiązać się z szybszym zużywaniem się elementów silnika. Inną opcją jest sięgnięcie po sportowe wydechy, które jednak bardziej wpływają na wygląd samochodu, niż faktyczną poprawę mocy silnika.

Tuning elektroniczny zewnętrznym modułem

Jedną z metod tuningu elektronicznego jest użycie zewnętrznego modułu. Tutaj zmienia się przede wszystkim wielkość dawki paliwa. Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest brak znaczącej ingerencji w układy samochodu, co będzie szczególnie istotne w przypadku pojazdów objętych gwarancją producenta. Same moduły przypisane są do konkretnego modelu silnika, a nie egzemplarza samochodu. Z tego powodu nie ma tu miejsca na indywidualne strojenie i dobór parametrów.

Zastosowanie turbiny

Kolejnym sposobem na poprawę mocy silnika jest zastosowanie turbiny. Jej zadaniem jest doładowanie silnika spalinowego. Jak zyskać moc, sięgając po turbinę? Podwyższenie mocy silnika można uzyskać poprzez wymianę tego elementu na większy. Jeżeli nasz model auta nie jest fabrycznie wyposażony w turbinę, zazwyczaj możemy bez większych problemów ją zamontować.

Zmiana filtra na filtr stożkowy

W układzie dolotowym, którego głównym zadaniem jest dostarczenie powietrza do komory spalania silnika, jednym z kluczowych elementów jest filtr. Jego znaczenie wynika przede wszystkim z jego budowy – jest to najwęższy punkt całego układu. Zastosowanie innego wlotu zmieni jakość pracy. Warto sięgnąć po filtr stożkowy, którego wymiana spowoduje przyspieszenie pędu powietrza i wysoki przepływ. Takie działanie mocno zwiększy samą moc i moment silnika.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o skrzynie biegów w samochodach dostawczych?
Jak dbać o skrzynie biegów w samochodach dostawczych?
Jak dbać o skrzynie biegów? Oto kilka wskazówek, które pomogą utrzymać ją w doskonałej kondycji.
Jak prawidłowo dobrać i zamontować pas napędowy do twojej maszyny?
Jak prawidłowo dobrać i zamontować pas napędowy do twojej maszyny?
Dowiedz się, jak prawidłowo wybrać i instalować pas napędowy do swojej maszyny. Artykuł zawiera praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w tym procesie.
Odkryj tajniki precyzyjnego frezowania CNC na przykładzie obróbki aluminium
Odkryj tajniki precyzyjnego frezowania CNC na przykładzie obróbki aluminium
Zdobądź wiedzę na temat najdoskonalszych technik frezowania CNC ze szczególnym uwzględnieniem obróbki aluminium. Dowiedz się więcej o precyzyjnym frezowaniu i odkryj, jak to wpływa na efektywność i jakość pracy.
Ostatnie wpisy